Św. Rita w Starym Sączu

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu pozyskała relikwie św. Rity z Cascia. Wprowadzone zostały uroczyście w czasie nabożeństwa, które w kościele odbywa się w każdy trzeci czwartek miesiąca.

Od pewnego czasu w Polsce obserwuje się wzrost kultu tej "wiekowej" - w sensie odległości czasów, w których żyła - świętej. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest jedna: Po prostu na nasze barki spada coraz więcej spraw, z którymi - mimo technologicznego zaawansowania naszej cywilizacji - nie potrafimy sobie poradzić, a św. Rita uchodzi za szczególnie skuteczną orędowniczkę w takich właśnie kwestiach. Rozwój Jej kultu  to pewien znak od Pana Boga, który chce odbierać dziś uwielbienie za wstawiennictwem tej świętej. Pomocy św. Antoniego wzywamy, gdy coś zgubimy, zaś dusz czyśćcowych - gdy musimy wstać wcześnie rano albo w środku nocy. To naprawdę działa. Mówią, że św. Jan Paweł II jest skuteczny w pośrednictwie prośby o potomstwo, a św. Rita pomaga w sprawach bardzo, bardzo trudnych. Świadectw wstawiennictwa św. Rity jest wiele. Sprawiają one, że w kolejnych polskich parafiach inicjowane są nabożeństwa ku czci św. Rity. Ludzie przychodzą na nie licznie i chętnie, bo szukają pomocy, gdy spadają na nich bardzo ciężkie, nieraz - po ludzku patrząc - nie do udźwignięcia krzyże: czy to choroby, czy kłopoty z dziećmi, czy rodzinne waśnie, problemy w szkole czy w pracy lub jeszcze inne. Często zresztą wstydliwie skrywane, bo czymże się tu chwalić, i możliwe do powierzenia tylko Panu Bogu za wstawiennictwem świętej z włoskiego miasteczka Cascia, w nadziei albo na wyproszenie sił potrzebnych do dźwigania fizycznego czy duchowego ciężaru, albo na jego ujęcie.

Nasza Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu pozyskała relikwie świętej z Cascia, orędowniczki w sprawach trudnych i beznadziejnych.

GRZEGORZ BROŻEK /FOTO GOŚĆ Wprowadzenie relikwii do kaplicy

Od ponad roku w naszym kościele gromadzą się wierny modlić się za wstawiennictwem św. Rity. - Z inicjatywy naszego rodaka ks. Tomasza Koźbiała otrzymaliśmy figurę św. Rity którą przywiózł z Cascia. Rok temu w lipcu zostało zainicjowane nabożeństwo w każdy trzeci czwartek miesiąca. Kiedy zaczynały się nabożeństwa do św. Rity przychodziło na nie najpierw około 40-50 osób, z czasem stały się bardziej znane. Obecnie kaplica wypełnia się całkowicie. Na wiosnę w rozmowie z rodakiem o. Piotrem Sułkowskim, redemptorystą pracującym w Rzymie zapytałem czy jest możliwość poproszenia o relikwie św. Rity w Cascia.  Zbiegiem okoliczności ten rok przeżywamy jako rok życia konsekrowanego. W jego ramach w Rzymie odbywała się konferencja formatorów zakonnych. Uczestniczyło w niej ponad tysiąc osób z całego świata. W jej ramach obywały się również pracę w grupach 8-9 osobowych. Zbiegiem okoliczności w grupie, w której uczestniczył o. Piotr była też mniszka z klasztoru w Cascia. O. Piotr uznał to jako znak a może łaskę od Boga. Zapytał się o możliwości pozyskania relikwii dla naszej wspólnoty w Starym Sączu i otrzymał zapewnienie, że nie będzie z tym problemów. Kilka tygodni temu pojechał do Cascia i przywiozł relikwie do Starego Sącza. Św. Rita jest dziś we Włoszech jedną z bardziej popularnych świętych. Nie ma w zasadzie świątyni, w której nie znalazłby się choć jeden obraz z wizerunkiem świętej. W Polsce, jako patronka od spraw trudnych i beznadziejnych, także jest bardzo popularna.

Wprowadzenie relikwii św. Rity do kaplicy w Starym Sączu odbyło się w trzeci czwartek miesiąca, 20 sierpnia.  Mszy św. przewodniczył ks. Proboszcz a w koncelebrze uczestniczyli: ks. prałat Mieczysław Szabla oraz o. Piotr Sułkowski organizator sprowadzenia relikwii Świętej do naszej świątyni. Przy udziale zgromadzonych wiernych powitaliśmy św. Ritę w progach naszego kościoła. Są to trzecie relikwie Świętych w naszym kościele obok św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Dziękujemy Bogu za ten dar i jeszcze z większą gorliwością będziemy prosić o orędownictwo św. Rity.