Podczas Mszy świętej o godz. 10:00 w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata odbyło się uroczyste włączenie chłopców do grona ministrantów naszej parafii. Włączenia do grona ministrantów dokonał Ks. Proboszcz, który pobłogosławił ośmiu chłopców oraz ich szaty, które będą nosić w czasie celebracji liturgicznych. Składamy im serdeczne gratulacje i życzymy Bożego błogosławieństwa i radości z pełnienia tej pięknej posługi.
„GRAMY DLA POWODZIAN” pod takim hasłem odbył się charytatywny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w naszym kościele. W niedzielę 29 września 2024 roku w naszym kościele można było posłuchać muzyki patriotycznej, religijnej, poważnej oraz filmowej w wykonaniu orkiestry straży granicznej. Była to także okazja, aby wesprzeć osoby poszkodowane w wyniku powodzi.
W niedzielę 29 września w naszej parafii została erygowana chorągiew Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II Wielkiego pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Do zakonu przystąpiło trzech rycerzy, a nasz Ks. Proboszcz został kapelanem tejże chorągwi.
Prawda o Wniebowzięciu Matki Bożej stanowi dogmat naszej wiary, ogłoszony przez papieża Piusa XII „(...)powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej.” W Polsce i wielu krajach europejskich dzień ten jest często nazywany świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. Na Mszy świętej o godz. 11:30 w naszym kościele odbyło się poświęcenie wieńca żniwnego przygotowanego przez mieszkańców Mostek.
W niedzielę 7 lipca 2024 r. podczas Eucharystii dziękowaliśmy Panu Bogu za powołanie kapłańskie naszego rodaka Ojca Piotra Sułkowskiego, który posługuje w Rzymie. Niech Chrystus Najwyższy i Wieczny kapłan błogosławi Ojcu Piotrowi w jego posłudze duszpasterskiej. Św. Jan Paweł II powiedział: ,,Każde powołanie kapłańskie w swej najgłębszej warstwie jest wielką tajemnicą, jest darem, który nieskończenie przerasta człowieka. Każdy z nas kapłanów, doświadcza tego bardzo wyraźnie w całym swoim życiu.”
Pierwsza Komunia Święta jest wielkim wydarzeniem dla parafii i dla całej rodziny, która przeżywa spotkanie dziecka z Jezusem Eucharystycznym. To jeden z najważniejszych dni w życiu każdego wierzącego człowieka i chyba każdy z nas pamięta ten piękny dzień, gdy przyjęliśmy po raz pierwszy Pana Jezusa do naszego serca. Przez cały rok katechetyczny, począwszy od września, przygotowujemy się do tego wyjątkowego dnia i święta.
Dziewczęca Służba Maryjna jest wspólnotą dziewcząt, które zdecydowały się zawierzyć swoje życie Maryi i na Jej wzór wzrastać w wierze oraz w pięknym człowieczeństwie. W niedzielę 2 czerwca 2024 roku 11 dziewcząt zostało przyjętych do Dziewczęcej Służby Maryjnej w naszej parafii. W swoim ślubowaniu dziewczynki poświęciły się swojej Patronce Maryi i obiecały Ją naśladować w codziennym życiu.
W niedzielę 9 czerwca 2024 roku, Ksiądz Jan Czapiga, tegoroczny neoprezbiter celebrował w naszej parafii Mszę świętą prymicyjną.
Ks. Jan posługiwał w naszej parafii w czasie Wielkiego Postu w ramach swoich diakońskich praktyk duszpasterskich. Celebrując Uroczystą Eucharystię ks. Jan modlił się za całą naszą parafię, a na koniec udzielił uroczystego prymicyjnego błogosławieństwa.
W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa dziękujemy Bogu za to, że pozostał z nami pod postacią chleba. W procesji ulicami naszego miasta uczciliśmy Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Udział w procesji był również okazją aby dać świadectwo naszej wiary.
Parafialne misje święte są szczególnym rodzajem rekolekcji mające na celu umocnienie i odnowienia życia wiary. W naszej parafii rozpoczęły się w Wigilię Zesłania Ducha Świętego i trwały przez osiem dni. Był to czas łaski, modlitwy, miłosierdzia i nawrócenia. Poprowadził je dla naszej parafii Ojciec Zenon Burdak misjonarz ze zgromadzenia Ojców Bernardynów, posługujący w Sanktuarium św. Jana z Dukli.
Zesłanie Ducha Świętego, znane również jako ,,Zielone Świątki”, to czas, w którym Kościół przeżywa tajemnicę posłania Parakleta do Apostołów. Wigilia tej uroczystości jest świętym czuwaniem poprzedzającym uroczystość Pięćdziesiątnicy. W naszym kościele rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Światła, po której podczas adoracji oczekiwaliśmy na Zesłania Ducha Świętego na wzór Apostołów, którzy wraz z Matką Bożą modlili się, oczekując przyjścia Parakleta. Podczas Uroczystej Mszy świętej o północy rozpoczęliśmy również święty czas Misji Parafialnych, które poprowadził o. Zenona Burdak.
Dedykacja kościoła jest aktem wiary, w którym zostaje oddany na wyłączną służbę Bożą budynek - owoc niezmierzonego wysiłku ludzkiej pracy. Uroczystość dedykacji naszego kościoła, której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Uczestniczyli w niej licznie parafianie i mieszkańcy miasta oraz strażacy.
W Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy następujące słowa: "Biskup diecezjalny poprzez swoją posługę utwierdza lud wierny w wierze, nadziei i miłości. Biskup realizuje te cele w szczególnym wymiarze w ramach wizytacji kanonicznej. Biskup ma obowiązek przeprowadzić taką wizytację zgodnie z normą prawną Kodeksu Prawa Kanonicznego, raz na pięć lat, osobiście lub przez swojego biskupa pomocniczego". (por. kan. 396 - 397 KPK).
W Hiszpanii oraz niektórych miastach Meksyku orszaki te organizuje się 5 stycznia, w przeddzień święta Objawienia Pańskiego. Trzej Królowie przejeżdżają ulicami i rzucają zebranym dzieciom cukierki. To również czas rozdawania najmłodszym prezentów. Polskie orszaki nieco się różnią. Zaliczamy je do największych jasełek na świecie.
W niedzielę 28.01. 2024 roku w naszej świątyni odbył się koncert kolęd w wykonaniu naszej scholi a po jego zakończeniu członkowie GNIAZDA przedstawili Jasełka. Były to wspaniałe wspomnienie i przeżycia związane z niedawnymi świętami Bożego Narodzenia.
Boże Narodzenie. W tradycji chrześcijańskiej święto to upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa, a poprzedza je Adwent, czyli najczęściej trzytygodniowy okres oczekiwania. Wigilia Bożego Narodzenia to najbardziej uroczysty dzień w roku, z którym powiązanych jest wiele obrzędów. Jednym z nich jest uroczysta msza święta nazywana pasterką albo północką, ponieważ celebruje się ją o północy. W trakcie pasterki głośno biją wszystkie kościelne dzwony w Polsce, śpiewane są podniosłe pieśni kościelne i kolędy, zwłaszcza "Bóg się rodzi", oznajmiająca początek dnia i święta Bożego Narodzenia.
O niedzieli Chrystusa Króla w naszej Wspólnocie odbywały się rekolekcje, którym przewodził ks. kan. Bogusław Kowalski były proboszcz Katedry św. Floriana w Warszawie, a obecnie parafii Nawrócenia św. Pawła w Warszawie. Przez ponad 30 lat był bliskim przyjacielem ks. Piotra Pawlukiewicza, z którym wspólnie wydali książkę Czarny humor czyli o Kościele na wesoło. Jest znanym i cenionym kaznodzieją.
Tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. W uroczystej procesji biorą udział wierni, często ubrani w ludowe stroje. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu. Jak od kilku lat jest organizowana na rynku starosądeckim Msza św. a później wyrusza procesja do czterech ołtarzy i kończy się przy naszym kościele. Wspólna procesja gromadzi rzesze wiernych z obydwóch parafii starosądeckich.
Więcej artykułów…
- Jubileusz ks. Stanisława
- Bierzmowanie 2023
- I Komunia Święta - 2023
- Święto Bożego Miłosierdzia
- Wielki Tydzień 2023
- Niedziela Palmowa
- Konfesjonały
- Orszak Trzech Króli 2023
- Kolęda misyjna 2022
- Boże Narodzenie 2022
- Przyjęcie do grona ministrantów
- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej
- Msza święta z prymicyjnym błogosławieństwem
- Bierzmowanie 2022
- Pierwsza Komunia Święta