Kapituła

W tym roku biskup tarnowski Andrzej Jeż postanowił erygować przy limanowskiej bazylice Kapitułę Kolegiacką pw. Matki Boskiej Bolesnej. Jest to szósta kapituła w diecezji tarnowskiej - oprócz Kapituły Katedralnej w Tarnowie oraz Kapituł Kolegiackich w Nowym Sączu, Bochni, Wojniczu i Mielcu. Instalacja kanoników odbyła się w Limanowej przed Mszą św. z okazji 100- lecia konsekracji tamtejszej Bazyliki.  W kaplicy biskup tarnowski Andrzej Jeż przyjął od prawie 30 kapłanów złożone przez nich wyznanie wiary, a później także przysięgę wierności, którą kanonicy składali, trzymając dłoń na otwartej księdze Biblii. Przysięgali m.in. jedność z Kościołem katolickim, zachowywanie, przekazywanie i objaśnianie depozytu wiary, umacnianie dyscypliny kościelnej, pomoc biskupowi diecezjalnemu. Następnie z rąk bp. Jeża przyjęli dystynktoria, a po tej krótkiej uroczystości uczestniczyli w Eucharystii z okazji 100-lecia świątyni limanowskiej. Wśród mianowanych kanoników jest  ks. Janusz Ryba proboszcz naszej parafii.