Poświęcenie stacji Drogi Krzyżowej

Droga krzyżowa to nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym. Polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu.

Tradycja odprawiania drogi krzyżowej narodziła się w Jerozolimie. W średniowieczu została rozpowszechniona przez franciszkanów. Jest ściśle związana z Wielkim Postem i przygotowaniem się na dzień zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, czyli święta wielkanocne. Droga krzyżowa odprawiana jest w każdy piątek Wielkiego Postu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby droga krzyżowa była odprawiana także w okresie zwykłym.

Nabożeństwo drogi krzyżowej to także rozważania. Wierni powinni przy każdej stacji skupiać się na tym, co przeżywał Chrystus, ale także poddać się zadumie dotyczącej swojego życia i postępowania.

W Środę Popielcową 17.02. 2021 ks. Dziekan Józef Wałaszek poświęcił nowe stacje Drogi Krzyżowej wykonane do naszego kościoła. Jest to pierwszy element, który powstał związany z wystrojem liturgicznym naszego kościoła. Po poświęceniu uczestniczyliśmy w Drodze krzyżowej rozważając mękę Naszego Pana dającą nam zbawienie.